Sözde Kız Tarafının Yapması Gerekenler

İnsan yalnız yaşayamaz. Eninde sonunda bir yuva sahibi olmak ister. Fakat, bu işlerde öyle ‘pat!’diye olmaz. Yuva kurmanın ilk adımı sayılabilecek sözlenme üzerine faydalı olabileceğini düşündüğümüz  “Sözde Kız Tarafının Yapması Gerekenler” konulu bir içerik.

GELENEKTEN GELECEĞE : ‘BİZİM KIZI SÖZLEDİK!’ ya da DÜNÜRLERLE İLK RAUND

Malum, ‘gelenek’ toplumuyuz. Biz de öyle aceleye gelen pek bir iş olmaz. ‘Zaman değişiyormuş’, ‘hangi çağdaymışız’, ‘kalmış mı böyle şeyler’ ve elbette ‘yok daha neler’ bizi pek bağlamıyor açıkçası. Üstelik gelenekle ilişkilendirilecek konunun önemli ya da önemsiz olması diye bir şey de söz konusu değil. Bu ülkede herhangi bir şey için adım atacaksan, illa ki o konuyla ilgili bir yol yordam vardır… Bileceksin; bilmiyorsan öğreneceksin. Yoksa o iş olmaz; olsa bile hayır gelmez. Eh, böyle inanmışız bir kere. Pek de haksız sayılmayız ama bu inanış, yaşayış biçimini tercih etmekte. Çünkü toplumsal bağlarımızı sağlamlaştıran gelenekler aynı zamanda bireysel ilişkilerimizde de belirliyor. Pek çok örneği var elbette bu durumun. Doğumundan düğününe, sünnetinden cenazesine, akla gelen gelmeyen her başlık için yüzyılların deneyimleri devreye sokuluyor muhakkak. Doğrudur; yörelere göre ister istemez çeşitli nedenlerin biçimlemesiyle değişiyor gelenekler. Sevinçlerin ayrı, hüzünlerin ayrı törenleri var… Evlenmenin, yuva kurmanın ilk adımı sayılabilecek ‘söz kesme’ de bunlardan biri. ‘Söz kesme’ meselesi aslında hiç de hafife alınacak bir şe değil. Hatta evliliğin gidişatını belirleyecek en önemli an bile diyebiliriz. Hal böyle olunca burada da yolun yordamın önemi açık. E, kızı alacaksan, söz keseceksen yapacağın şeyler var… Fakat, zamanında sıraya sokmuşlar bu işleri büyüklerimiz. ‘Söz kesme’ de işin ilk aşaması. Damadın ve ailesinin gözü korkmasın diye belki de söz aşamasında işler kız tarafına düşüyor… Bakalım, sözde kız tarafının yapması gerekenler neler…

20_12_12_7a3b7fd5f5dbdeeaa5b3a046904eb645

BU İŞİ BİTİRELİM! : SÖZLENME – Sözde Kız Tarafının Yapması Gerekenler

İlk anda insanın zihninde adı üstünde bir durum gibi canlanabilir ‘söz’. İki gencin ileriye taşınacak, resmiyete kavuşacak birliktelikleri adına ailelerin ‘olur’larının alındığı bir an ‘söz’; evet, zihinde ilk canlanan anlamı karşılıyor. Zaten evliliğin diğer aktivitelerine göre daha içeride, daha kapalı bir aktivite. Genelde, içeriğinde yöresel ya da kültürel farklılıklar olsa da aile arasında ve kız evinde gerçekleşen bir şey. Dolayısıyla çok ağır yükümlülükler barındırmıyor. Fakat, sözde kız tarafının yapması gerekenler ağır yükümlülükler olmasa da, son derece önem ve özene ihtiyaç duyuyor. Çünkü her anlamda, ileriye dönük bir uyumun yaratılması söz esnasında yaratılacak olumlu ortama bağlı olabilir… Konya’da söz törenine boşuna ‘bitirme’ demiyorlar…

KIZ TARAFININ SÖZDE YAPMASI GEREKENLER HAKKINDA FAİDELİ BİLGİLER

Efendim, her şeyden önce elbette kılık kıyafet konusu öne çıkıyor. Genel itibariyle evde gerçekleşen ve kız isteme işlemini de içinde barındıran söz töreni esnasında, ev ortamına uygun, çok abartılı olmayan elbiseler tercih edilmeli. Çünkü aileler ilk defa karşılaşıyor olabilir; damadın ailesinde yaratacağınız ilk izlenim ‘kızımızın arkasındayız’ mesajını hemen karşı tarafa iletmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte törenin gerçekleşeceği ev içi alanın / odanın / salonun yeterince ışıklandırılmış olmasına özen göstermelisiniz. Dünür neye benziyor, iyice bir görün. Elbette ortamın temiz ve ferah olması olumlu enerjileri açığa çıkaracaktır. Fazlalık eşyalarınızı o akşam için evin başka bir bölümde muhafaza edebilirsiniz. Her yerde çeşit çeşit satılan bir oda spreyi de söz töreni için hazır bulunsun… Çiçek gibi kız vereceksiniz, etrafı çiçek kokularının sarması dünürünüze göndereceğiniz şahane bir bilinçaltı mesajı olur.

Şimdilik misafiriniz, birkaç saat içinde ailenizin bir parçası olacak insanları karşılarken de, o milletimize ait meşhur sıcaklıkta belli bir seviyeyi yakalamakta ve onları uğurlayana kadar bu sıcaklığı oda şartlarında muhafaza etmekte fayda var. Psikolojik üstünlüğü ilk anda ele almanız menfaatiniz icabıdır. İnsanları evinizde kabul ettiğinizde hemen ne lafa ne de ikrama boğmanın da bir anlamı yok. Bir bakın bakalım ağızlarından ilk ne çıkacak? Ortamın ‘isteme’ kıvamına geldiğini kız tarafı olarak zaten yeterince hissedeceksiniz. Özenle hazırladığınız, mümkünse tercih ettiğiniz kıyafetlere oranla çok daha gösterişli kahve ve tepsi takımınızı bu anlarda sahaya sürebilirsiniz. Kahve takımındaki seçiminiz karşı tarafa verdiğiniz değerin direkt göstergesi olacaktır. Bu noktada son derece özenli ve seçkin davranmalısınız. Kahvenin taze olması, lokum, şeker vesaire gibi ürünlerle desteklenmesi de bildiğiniz üzere son derece önemli bir ayrıntı. Bu aşamalardaki her eksik, sizin bu izdivaca gönülsüz olduğunuz gibi bir anlam taşıyabilir. Karşı taraf; damadın ailesi hassas bir aileyse, beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Söz töreni evinizde gerçekleştiği / gerçekleşeceği için alan hâkimiyeti sizde. Olası bir yüzük takma durumu için, daha önceden bilgilendirdiğiniz bir aile büyüğünün evde hazır bulunması sizi gereksiz gerginliklerden kurtarır. En azından ‘Yüzükleri kim takacak?’ diye uzun süre herkes birbirine bakmaz; böylelikle her iki babanın da kalbi kırılmamış olur. Yine önemli bir başka ayrıntı olarak bu önemli törenin kayıt altına alınması gerektiğini unutmamak gerekir. Gerçi artık o konuda teknoloji bizi hiç yalnız bırakmıyor. Muhtemelen iki ailenin bir araya geldiği ilk andan itibaren telefonlar çıkacak ve her an kayıt altına alınacaktır. Bir şeyin sürekliliği açısından kayıt altına almak ayrıca önemlidir. Kayıt altına alınan her an birer hatıra olmalarının dışında çiftin ilerleyen dönemleri içinde olumlu / pozitif katkılar sağlayacaktır.

Yöresel ve kültürel tercihler haricinde sözde kız tarafının yapması gerekenler genel itibari ile böyle işlemektedir. Hepsi söylendiği gibi çocukların mutluluğunun ailelerin mutluluğuna dönüşmesi için gerçekten uzun ve zaman zaman yorucu bir sürecin işlemesi gerekir. İşte bu süreçte bir aile olmanın bütün sözleri de verilmiş olur aslında. Herkes birbirini yeniden tanımaya başlayacaktır.

Ne diyelim… Hayırlısı…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!