Gelinlerin Kurtarıcısı: Straplez Olmayan Gelinlik Modelleri

Gelin adayları için en heyecanlı bir o kadar da stresli iş; kesinlikle gelinlik seçmek. Daha çocukken hayali kurulan gelinlikler… Onlarca gelinlik modelini üzerlerinde hayal edilir. Bir kısmı yakıştırılır, bazılarından da aynı anda vazgeçilir. Gelinlik büyülüdür ve yakışmayacak kadın yoktur eğer yanlış modeller seçilmezse. Son yıllarda kadınların büyük bir çoğunluğu straplez gelinlik modellerini tercih ediyor. Straplez gelinlik her zaman doğru bir seçim midir? Eğer öyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bazı durumlarda straplez olmayan gelinlik modellerini tercih etmek birçok avantaj sağlıyor. Üstelik bazı straplez olmayan gelinlik modelleri küçük kusurları bile örtebiliyor. Straplez olmayan gelinlik modellerinin en çok hangi vücut tiplerine yakıştığını  ya da sağladığı kolaylıkları merak ediyorsanız buyurun beraber bakalım.

1- Straplez Olmayan Gelinlik Modelleriyle Şıklığı Yakalayın!

Straplez gelinlik modellerinin son yıllarda çokça tercih edildiği su götürmez bir gerçek ve artık moda evlerinde ve gelinlik markalarında gördüğümüz 5 gelinlikten yaklaşık 3’ü  straplez. Farklı olmayı başarabilen bir gelinlikle damat adayı başta olmak üzere davetlileri ve yıllar sonra düğün fotoğraflarına bakanları büyülemek istiyorsanız straplez olmayan bir model tercih etmeye ne dersiniz? Özellikle kollarda ve omuzlarda dantel detayı olan bir gelinlikle fark yaratabilirsiniz. Birbirinden farklı yüzlerce dantel modeli içinden en beğendiğinizi seçip istediğiniz şekilde uygulatabilirsiniz. Dantel aynı zamanda daha romantik bir görünüm sağlayacak ve bu şekilde şıklığınızı daha da arttıracaktır. Eğer dantel fikrini sevmediyseniz çeşitli desenlerde ya da desensiz, sade tüller de tercih edebilirsiniz. İsterseniz seçtiğiniz tülün üzerine minik boncuklar, taşlar işletebilir ve istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Akla ilk gelenler tül ve dantel ama gelinliğinizin kumaşına uygunluğuna göre saten, ipek gibi kumaşlar da şıklığınızı arttırabilir. Bahsedilen önerilerle gelinliğinizin daha farklı olmasını sağlar ve özgün bir gelinlik elde edersiniz. Kumaş türlerine hakim olmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz tarza ya da modele karar vermeniz yeterli olacaktır. Sizin kararınızdan sonraki aşamaları uzman ellere emanet edin ve devamını heyecanla bekleyin.

2- Straplez Olmayan Gelinlik Modelleriyle Küçük Hileler

   Straplez olmayan gelinlikler bazen de küçük kusurları kapatır. Özellikle kol, omuz bölgesinde en etkili yöntem tercih ettiğiniz bir kumaş türüyle o bölgede yapılan küçük eklemelerdir. Örneğin; kollarınız vücudunuza oranla biraz geniş bir görünüme sahipse Fransız dantelli kol detayı olan bir gelinlik modeli tercih edebilir ve hem şık bir görünüme kavuşur hem de kollarınızın fazlalığını gizlemiş olursunuz. Göğüs bölgeniz genişse kesinlikle straplez gelinliklerden kaçmanız gerekir. Straplez modellerin göğüs kısmı dar olduğundan göğüsleriniz olduğundan büyük görünebilir ya da taşkın görünüme neden olabilir. Onun yerine straplez olmayan askılı modelleri tercih etmelisiniz. Formu daha rahat bir model seçip küçük askılar ekleyip ister kayık yaka, ister askılı modeller elde edebilirsiniz. Sadece fazla kiloları ya da bölgesel taşkınlıkları gizlemek için değil vücut şeklinizi dengelemek için de kollu ya da askılı modelleri kullanabilirsiniz. Örneğin; çok geniş omuzlara sahipseniz omuzlarınızı vücudunuza göre dengeleyecek yakalar tercih edebilirsiniz.

3- Straplez Olmayan Askılı Gelinlik Modelleri Hayat Kurtarır

Straplez olmayan gelinlik modelleri farklı olduğu kadar kurtarıcıdır. Tüm gün fotoğraf çekimi, kuaför, düğün koşuşturmaları içinde sürekli düzeltmekle uğraştığınız bir gelinliği düşünün. Tüm o koşuşturmanın yarattığı stresin içinde kim sabit durmayan, sıkan ya da yer çekimine yenik düşen bir gelinlik isteyebilir? Tüm sayılan şartlara sahipseniz size de straplez modellerden bir miktar uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. En önemli gününüzde şıklığın peşinden koşarken rahatlığınızı göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu sizin düğününüz ve eğlenmeniz ancak rahat olmanızla mümkün. Bu rahatlığı ister omzunuz üzerinde zarif ince ya da kalın askılarla, ister kolunuza doğru inen düşük omuzlarla sağlayabilirsiniz. Tabii kollu modelleri de unutmamak lazım. Vücudunuza ve beklentilerinize göre straplez olmayan gelinlik modellerinin oluşturduğu deryadan kendi gelinliğinize karar verebilir ve prova esnasında içinde hareket ederek sizi en iyi hissettiren ve en yakışan modeli seçebilirsiniz.

4- Vintage Gelinlik Arayanlara Straplez Olmayan Gelinlik Modelleri

Cesaret edenlerin sayısı çok az da olsa birçok kadının aklından vintage tarza sahip gelinlik giymek geçiyor. Çok sevdikleri aile büyüğünün giydiğine benzer bir model seçerek manevi bir bağ kuruyor ya da tam anlamıyla vintage tarza hayranlar. Eğer siz de vintage gelinlik giymek istiyorsanız straplez olmayan bir gelinlik modeli seçmeniz daha doğru olacaktır. Moda akımlarına ya da kıyafet evrimine bakıldığında straplez kıyafetlerin yakın geçmişte ortaya çıktığını görebilirsiniz. Özellikle kollu ya da göğüs bölgesi kapalı modeller en çok vintage gelinliklerde görülmekte. Çok iyi bir sentez yapıp geçmişle günümüzü birleştirebilecek bir moda eviniz varsa straplez vintage bir gelinlik isteyebilirsiniz ama bu fikir kendi düğününüz için oldukça riskli bir fikir gibi görünüyor. İleride fotoğraflarınıza baktığınızda moda akımları içinde arada kalmış bir gelinliğe sahip olmuş olduğunuzu görmeniz oldukça moral bozucu bir durum yaratacaktır. Vintage gelinliklerin etek bölgesi genel olarak sade olduğundan yaka kısmında bir harekete ihtiyaçları var. Straplez modellerde de üst kısımda hareketlilik sağlayacak herhangi bir kısım olmadığı için  vintage gelinliklerde de straplez olmayan bir model seçmenizi öneririz.

5- Dekolte İle İddialı Olmak İsteyen Gelin Adayları İçin

Toplumda masumiyetin de simgesi olarak görülen gelinlik çok fazla dekolteyi kabul eder gibi görünmese de dozunda kullanılmış dekolteler iddialı bir görünüm kazandırmada en büyük yardımcılardan biri. Örnek vermek gerekir ise; derin V şeklinde gelen sırt ve göğüs dekolteleri yerinde kullanılmışsa bakanı hayran bırakan cinsten olabilir. Straplez gelinlik modellerinde dekolte kullanımı ve taşıması oldukça zor ve bazı durumlarda fazla göz yorucu olabilir. Yarattığı zorluklar içinde belki de en önemlisi rahatlığınızı etkilemesi. Bu etkinin olumsuz yönde olacağı aşikar. Tüm maddelerde geçerli olduğu gibi bu maddede de geçerli olan düğün konseptine uygunluğu göz ardı etmeyin. Örneğin; kokteyl tarzı düğünlere dekolte oldukça rahat kullanılabilirken klasik Anadolu kültürüne ait düğün törenlerinde dekolte kullanımında zorluk yaşanabilir.

Straplez olmayan gelinlik modellerini örnekleri ile kullanabileceğiniz alanları anlatmaya çalıştık. Naçizane önerilerde bulunduk ve üzerimize düşeni yerine getirmeye çalıştık. Kararın sahibi tabii ki sizsiniz ama eklemenin gerekli olduğunu düşündüğümüz bir konu daha var ki o da sizin mutlu hissetmeniz. Gelinlik seçiminde de bu, gelinlik modelinin içinize sinmesiyle mümkün olacaktır ama unutmayın ki düğünün yıldızı sizsiniz ve o gün sizin gününüz. İstediğiniz her şeyi yapmakta özgürsünüz. Her konuda olduğu gibi düğün hazırlıklarında ve gelinlik seçiminde de sorunlarla karşılaşabilir, karar vermekte zorlanabilirsiniz. Kararsız kaldığınız noktalarda yanınızda olan güvendiğiniz insanlara danışmaktan veya yardım istemekten çekinmeyin. O günün en mutlusu siz olacaksınız. Eğer bu yazıyı okuyan tecrübeli biri iseniz heyecanlı gelin adaylarına tecrübelerinizi yorum olarak paylaşmanız çok hoş olacaktır ya da bu konulara dahil olmaya başlayan gelin adaylarından iseniz düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Umuyoruz ki bu yoğun düğün maratonunda yararlı bir yazı olmuştur. Hepinize yakışan bir gelinlik, eğlenceli bir düğün, mutlu bir evlilik dileriz!

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!