Uzak Durmanız Gereken Düğün Pozları

Düğün pozları araştırılırken yapılması gerekenler kadar, yapılmaması gerekenler de görülmeyi hak ediyor. İbretlik pozlar ve uzak durmanız gereken düğün pozlarını sizler için derledik.

 Aileniz, dostlarınız, çocuklarınız, hatta torunlarınızla birlikte tekrar tekrar bakacağınız fotoğraflar için seçilecek düğün pozları hayati öneme sahip. Sizi yansıtmayan, basit, komik, saçma, kötü, korkunç hatta utanç verici düğün pozlarıyla karşılaşmamak için bilinmesi gereken önemli birkaç husus var. Uzak durmaniz gereken dugun pozlari ve çekimlerini bu yazıda sizler için bir araya getirdik. Hayatınızın en özel gününü komik duruma düşürecek hataları, daha önce verilmiş pozlar üzerinden örnekleyerek açıklıyoruz.

Güç Bende Fotoğrafları

Uzak durmanız gereken düğün pozları listesinin başında ilk sırayı sıradan, plansız çekimler alıyor. “Evin reisi benim” özetindeki erkeklerin dev gibi kadınların küçücük konumlandığı pozlar uzmanlarca yasaklanıyor. Photoshop’un icadına lanet ettiren bu fotoğrafların diğer türevleri arasında kadınların erkekleri kucağına aldığı ve “Güç bende artık” pozları sayılıyor. Aşk mı savaş mı belli olmayan bu fotoğrafların diğer alternatiflerinde ise kadınlar erkeklerin ayağını yıkayabiliyor. Kadınlar ve erkekler için ibret vesikası halini alan görselleri çekmeye teşebbüs eden fotoğrafçıların ise meslekten men edilmesi tarafımızca öneriliyor.

Bakın ne güzel pozlar var, bunlara özenebilirsiniz.

Kişiyle Alakasız Olan Pozlar

İkinci sırada kişilerin kim olduklarıyla alakası olmayan pozlar yer alıyor. Doğru ve güzel düğün pozu her çifte göre değişiklik gösterir. Bunu dikkate almayan kişiler, her gelin – damat üzerinde aynı pozları dener. Bu tip düğün fotoğrafçıları Julia Roberts gülümsemesi olmayan gelinleri 32 dişi arzı endam eder şekilde karşıdan çekerken, damatlara da mağrur duruşlu George Clooney ifadesi oturtmaya çalışırlar. Böylesi düğün pozları, bakanlarda anlamsız bir yabancılık duygusu uyandırır. Zaten kim en çok kendisi olması gereken bir günde başka birinin taklidi olmak ister? Doğallık her zaman en iyisidir.

Photoshop yapan grafik tasarımcının kör olduğu bu görseller, kaçınmanız gerekenler arasında ikinci sıraya hakkıyla oturuyor. Ayrıca gelinlerin melek olmadığı, erkeklerin Zeus olarak doğmadığını da bu pozlar vasıtasıyla hatırlatmayı borç biliyoruz. Ayaklarınız yere bassın lütfen… Kanatsız daha güzelsiniz.

Soyut Çalışmalar

Üçüncü sırada soyut düğün pozları ile çocukluk hayallerini düğünde yaşamak isteyen çiftlerin tuhaf kompozisyonları görülüyor. Kimi fotoğrafçılar sizden, sizinle alakası olmayan arka planlara sahip dekorlara yerleşmenizi, hiç gitmediğiniz mekanlarda doğal davranmanızı, karikatürlerde bile rastlayamayacağınız duruşlar yapmanızı istiyorlar.

Aman yapmayın! Yavaşça aklınızı başınıza alın ve o düğün pozları stüdyo içinde kalacak şekilde delil toplayarak, mekanı terk edin. Uzay boşluğunda yüzmeden de gelin olabilirsiniz, bakın güzel örnekler mevcut.

Demode Pozlar

Gelinin damadı yakasından çekiştirerek götürdüğü nikah salonu pozunu unutur muyuz? Asla… Peki ya damadın nikahtan kaçmaya çalışırken ki fotoğrafını? Keşke unutabilsek. Ancak erkeklerin evlilik korkusuna ironi ile yaklaşan bu pozlar çoktan demode oldu. Ayrıca kimse diğerini zorla o masaya oturtmuyor. En güzeli şöyle “ikimiz de mutluyuz” pozu değil mi?

Klon Fotoğraflar

Sırayı iki gelinin ve iki damadın yer aldığı klonlu fotoğraflar alıyor. İki damadın bir gelinin ayaklarından çekiştirdiği örnekler mi istersiniz, yoksa iki gelinin bir damadın kulağına fısıldadığı ilginç pozları mı? Siz siz olun, birle yetinin… Mirror effect telefonla bile yapılabiliyor artık, biraz daha özgün olmak gerekmiyor mu? Hem biri yetmiyor mu? Hayır birinizin saçlarının arasından diğerinin de çıkması gerekmiyor.

Photoshop bunun için icat edilmedi ve siz ikiz değilsiniz. Bunda hemfikir miyiz?

Düğün albüm pozları ne güzel örneklerle dolu halbuki, bakınız:

Yüz Değiştirme Pozları

Son dönemin modası arasında yer alan bir diğer trend ise yüz değiştirme… Gelin ve damadın yüzlerini değiştirdiği fotoğraflar da düğün albümü pozları arasında yer alıyor. Kadın gelinlikle, erkek damatlıkla güzel. Kadında gelinlik, erkekte damatlık ilginç bir modanın başlangıcı oluyor. Bu modanın bir an önce tarihe karışması için gerekiyorsa uygulama filtrelerinin şifrelenmesini öneriyoruz. Yapmayın! Evlatlarınız olacak, onları utandırmayın. Klasiklerin yerini elbette tutmuyor onlar! Ama damat bey ne yapıyorsunuz?

Hayvanlı Pozlar

Düğün pozlarında hayvanların yer aldığı örnekler de artarak hayatımızı işgal ediyor. Kediler, köpekler sevimli duruyor; at ve kuşları da anlayabiliyoruz ancak koyun, lama, inek gibi hayvanları rahat bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Örnekleri bulunan hayvanlı fotoğraflar egzotikten ziyade komik olarak nitelendiriliyor. Kuzuyu öpen damat komik değil, gelinin tavuk ile dans etmesini komik bulan yok; artık bunun kabullenilmesi gerekiyor. Gelin çiçeği yerine bukalemun, kravat yerine yılan taşıyan çiftler gördükten sonra insanoğlunun neden Mars’a yerleşmek istediğini anlıyoruz. Dünyanın sonu geliyor, oysa eskiden hayat çok sıradan ve güzeldi.

Yağmur ve Kar Fotoğrafları

Bazı gelin damat fotoğraflarında ise yağmur ve kar kötü emellere alet ediliyor. Gelin ve damat yağan karı ağızlarıyla yakalamaya çalışırken, dilleri dışarıda fotoğraflara konu oluyor. Yapmayın! Hava yutarsınız. Bu pozlarla komediden başka bir tür icra edilmesi mümkün olmuyor. Güneşli bir günü gülerek karşılamak, gün batımında gölgelerinizle poz vermek varken neden kar kovalıyorsunuz? Çamura yatmadan, samanlarda yuvarlanmadan, doğa ile barışarak pozlar vermek de mümkün. Siz de başarabilirsiniz.

Pasta Pozları

Pasta yedirmeyin. Adeta düğün fotoğrafları aksesuarları arasında sayılabilen pasta klişenin son noktası oluyor. Kesimin ardından birbirine pasta yedirme ritüelini gerçekleştiren çiftler ağızları açık olarak, iştahla pasta beklerken görüntüleniyor. Yakılacak fotoğraflarda liste başına oynayan bu pozlardan uzak durmanızı öneriyoruz. Pastayı istiyorsanız yine yiyin, yedirin ama bunu ölümsüzleştirmek çok gerekli mi?

Emin oluni ağzınız kapalıyken daha fotojeniksiniz. Pasta yerine birbirine muz ve simit yediren garip çiftler de hafızamızda… Neden, neden bize bu kötülüğü yapasınız ki? Biliyoruz sizler iyi insanlarsınız, düğün pozlarınızın travma yaratmasını istemezsiniz.

Eşek Şakası Pozları

Arkadaşlarınızın şakalarına yalnız siz gülüyorsunuz, bunu artık kabullenmelisiniz. Onların kötü şakalarını sahnelemeleri adına düğün albümünüzü rezil etmenizi önermiyoruz. Fotoğraf çekimine katılan kalabalık arkadaşların bayat esprilerinin yer aldığı toplu pantolon indirilen, nedimelerin damadı kovaladığı görseller 3. sınıf romantik komedi filmlerinden alınmış gibi duruyor. Kendi masalınızı yazmak varken neden kötü bir filmin yan rolü olasınız ki?

Takı Töreni Pozları

Bu başlıkta ailelerin de takı töreni pozlarını hatırlatmak gerekiyor. O pozların art arda yüzlerce kez çekildiğini biliyoruz ancak gülümsemeyi unutmayın, ölü gelin ve suratsız damat olarak bir ömür anılmanıza neden olacak o gülümseme yoksunu pozlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Her poz esnasında gözlerinizin kırıştığını hissedene kadar ağzınızı yanaklarınıza doğru çekin, işte gülümsemek bu kadar kolay.

Sloganlı Pozlar

Üzerinden “Evleniyoruz”, “Sonunda koca buldum”, “Gelinim, yoluna köleyim” tarzı sloganların yer aldığı cut outlar da çoktan eskidi. Çerçeve şeklinde veya el levhası olarak düzenlenen kartonlar trend olarak anılacak son şeyler oluyor. Mutluluğunuzun gözlerinizden okunması daha güzel oluyor. Yazıya muhtaç olmayan bir rüyanın içindesiniz, altyazıya gerek yok. Hem siz onu gözlerine bakıp sevmiştiniz, pozlarda ellerinizdeki levhalara değil de birbirinize baksanız daha şık olabilir.

Kalpli Pozlar

Ayrıca damadın geline sarıldıktan sonra belinin üstüne eliyle kalp işareti yapması son yılların en kötü modası olabilir. Gelinin arka profili üzerinden bir düğün anısı yaratmak yıllar sonra size de komik gelecektir. Değer mi? Güzel yan profilleriniz varken, sizce de saçma değil mi?

Düğün Yardımcısı özel poz önerileri ve kaçınılması gereken düğün çekim pozları ile sizlere yol gösteriyor. Düğün pozları nasıl olmalı sorusundan ziyade, nasıl olmamalının üstüne giderek hata yapmayı engelleyebilirsiniz.

Tanımadığınız insanların whatsapp paylaşımı, komedi hesaplarının instagram gündemi, Facebook’ta kapak fotoğrafı olmak istemediğinizden eminiz. Yıllar sonra “keşke” ile anmamak için çekim ve düğün öncesi bu önemli noktalara dikkat edebilir, komik değil, romantik bir çift olarak düğün albümünü gururla ortaya çıkarabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!