İşte Herkesin Büyülendiği O An ve Vals ile Düğün Dansı

İki kişinin en özel günündeki en özel anına şahitlik ederken görülen, çiftin büyüleyici şekilde yaptığı duygusal ve romantik dansın adıdır vals. Kim ne derse desin ilk düğün dansı vals her zaman kalplerde farklı bir his yaşatır. Çünkü o 400 yıldır hala romantizmin dansı, dansın kralıdır.

Düğün hazırlıkları aşamasında her kafadan binbir türlü ses çıkarken ve her şey kusursuz olsun diye uğraşılırken, evlenecek olan bir çiftin yapmak için heyecan duyduğu düğün dansı önemli bir yere sahiptir. O salona ilk girişin yapıldığı andan sonraki ilk dans. Evet evet ilk dans, kulağa ne hoş geliyor değil mi? Bu düşünceyle evlenecek olan çiftlerimizin biraz daha heyecanlandığını ve duygusallaştığını hissedebiliyoruz. İşte bu hisleri yaşattığı için düğün dansı türleri içerisinde romantik çiftlerin en çok tercih ettiği dans türü her zaman açık ara vals olmuştur. Vals, her zaman duygu dolu dans eden çiftin birbirinin gözlerinin içine bakarak salonda zarif hareketlerle herkesi büyülediği bir danstır.

Vals dansının diğer salon danslarından farklı olarak en belirgin özelliği 3/4’lük ritm ile yapılıyor olmasıdır. Çiftler dans sonuna kadar birbirlerinden ayrılmazlar. Eğer siz de kendi düğününüzde bir farklılık yaratmak isterseniz bu en mutlu ve özel gününüzde düğün dansı olarak vals yapabilir ve konuklarınızı şaşırtabilirsiniz. Gözünüzde canlandırın, piste gelmişsiniz herkese gülümsedikten sonra klasik müzik çalmaya başlıyor. Müzikle birlikte siz de gecenin en önemli konukları olarak kendinizden emin ama bir o kadar eğlenerek ilk dansınızı yapmaya başlıyorsunuz. O kadar güzel dans ediyorsunuz ki sanki profesyonel iki vals dansçısı gibi herkesi büyülüyorsunuz. Bu sahneyi şaşkınlıkla izleyen konuklar sanırım bu olayın daha eğlenceli olan kısmı olacak. Aslında bu sahne tam istediğiniz gibi kusursuz, muhteşem ve mutluluk hissiyle dolu bir an. Tabii ki yukarıda valsin hissettirdikleri ve büyüsüyle ilgili bir kısım bilgiyi paylaştık. Buna rağmen neden düğün dansı seçerken valsi daha uygun buluyoruz? Bu dansı bu kadar büyülü yapan ne? sorularının hemen akıllarda yer edindiğinin farkındayız. İşte bunların tamamının cevabını yazımızın devamında sizin için paylaştık.

Zarafetin Sembolü Olan Bir Dans Herkesi Büyüleyecektir

Vals asil olduğu kadar zarif olan bir dans biçimidir. Düğün dansı olarak düşünülecek olursa çiftler için en kolay yapılabilecek ama her zaman hafızalarda kalacak olan danslardan biridir. Birçok dans kursu düğün dansı için çiftlere vals yapmayı daha çok yakıştırıyorlar. İlk bakışta zor gibi görünebilir o muhteşem dönüşler, havada süzülürmüş gibi figürler, kendinden emin duruş ve birbirine uyumlu ayak hareketleriyle gözlerin kenetlenmesi. Okurken bile öyle düşündürüyor olabilirsiniz ama emin olun aslında o kadar da zor değil. Oldukça çabuk kavranabiliyor. Yoksa o kadar çift neden bu düğün dansıyla ilk danslarını yapsınlar? Eğer öğrenmek istiyorsanız, bunca yoğun hazırlığın arasında bahsettiğimiz gibi hızlıca öğrenip kolayca uygulayabileceğiniz bir dans türü olmasını iyi bir sebep olarak değerlendirebilirsiniz. Üstelik gelinin gelinlik giyeceğini düşünecek olursak rahat etmesi açısından vals sizler için çok yerinde bir tercih olacaktır. Kurs merkezleri aynı zamanda çiftler için düğün dansı koreografileri oluşturabiliyorlar. Bu sayede dans esnasında nasıl hareket etmeniz gerektiği, ne şekilde piste hakim olmanız gerektiği ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırıyorlar. Bu mükemmel değil mi? Düşünecek olursak bir taşla iki kuş vurmak gibi bir durum söz konusu. Çünkü çiftler bir yandan heyecanlı bir şekilde dans etmeye çalışırken bir yandan şimdi acaba ne tarafa doğru gitmeliyiz, ne tarafa dönmeliyiz gibi kafalarındaki sorularla oldukça terleyebiliyorlar. Fakat düğün dansı koreografieri sayesinde artık terlemeye paydos diyebilirsiniz. Ayrıca vals dansında kullanılan klasik müzikler büyüleyicidir ama şarkı seçimi için Tchaikovsky – Kuğu gölü, Amelie – La Valse d’amelie, Etta James – At last parçalarına bir göz atın deriz.

Vals hakkında biraz daha ayrıntılı konuşacak olursak, vals “dansların kralı” olarak adlandırılır. Vals yaparken çiftler birbirlerine kenetlenip etraflarında dönerken hissettikleri tüm duygular hoş adımlarla birleşir. Romantizmin en yoğun anlarından biri olan düğün dansı sırasında da çiftler birbirlerinden ayrılmadan dans ederler. Vals dansı kadınla erkeğin tüm kibarlığını, zarafetini ortaya çıkarırken bir nokta çevresinde dönerek zarif el hareketleriyle romantik bir anın yansımasını oluşturur. Tüm bu özellikler çiftlerin rahat kararlar vermesini sağlar. Aynı zamanda vals müziklerinin gücü de düğün dansı için gösterinizin güzelliğini bir adım daha öne çıkartacaktır. Yakın beden temasında ortaya çıkan zarif, kibar dokunuşlar gelin ile damada çok yakıştırılmakta. Eğer siz de romantik bir çift olduğunuzu düşünüyorsanız vals tam sizin dansınız demektir. Güçlü melodi ve ritmlerin etkisiyle hem sizi hem de salondakileri etkileyecek bir dans türüdür.

Avusturya’da doğup büyüyen Vals, özellikle 1800’lü yılların başında Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle ilk önce Viyana’da daha sonrada İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmıştır. Ardından baloların vazgeçilmez eğlencesi olmuştur. Ortaya çıktığı ülkelerin etkisiyle günümüzde iki türlü vals dansı vardır. Birincisi, Viyana valsi, yani saray dansı. Ortalama 400 yıl önce orta Avrupa’da ortaya çıkmıştır ve klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoya sahip olarak 3/4’lük bir ritmle dans edilir. Hızlı ve yerde süzülüyormuş gibi yapılan dönüşleri öne çıkan özelliğidir. Günümüzde biraz farklı hareketlerle şekillendirilmiş olarak da bu dans kullanılmaktadır. Aynı zamanda yarışma dansları arasında standart kategori sınıfına dahil edilmiş olan bir danstır. Diğer vals türümüz ise, modern valstir. Yani Viyana’dan sonra tanındığı ülke olan İngiltere’nin İngiliz valsi. Oldukça yavaş bir tempoya sahiptir. Viyana valsine göre daha farklı formları ve türlü elementleri bulunur. İngiliz valsi tıpkı Viyana valsi gibi 3/4’lük ritme sahip olmasına rağmen daha yavaş ve daha duygusal olan bir yapıdadır. Ayrıca yarışmalarda da yerini almış olan bir danstır. Modern ve standart kategorilerde sınıflandırılır.

Romantik Anlara Eşlik Edecek En Güzel Dans

Eğer siz de romantik bir başlangıç yapmak istiyorsanız düğün dansı olarak vals yapmayı tercih edebilirsiniz. Tabii hangi tarzı seçeceğiniz tamamen size kalmış. İsterseniz hızlı bir tempoda pistte dansınızı sanki yerde süzülen bir kuğu gibi yaparsınız. İsterseniz daha yavaş ve soft hareketlerle duygu yüklü zarif bir şekilde sevdiğinizin gözlerine bakmaya daha hakim olarak pistte uçuyormuş hissiyle yaparsınız. Bize soracak olursanız İngiliz Valsi düğünlerde daha çok tercih edilen bir tarza sahip. Tabii ki en iyisini siz bilirsiniz, bizce ikisi de mükemmel bir düğün dansı olur.

Aslında düğün dansı vals için yapılabilecek en doğal yorum, dans kursunda öğretilen temel hareketleri ve koreografiyi de tam anlamıyla kavradıktan sonra müziği duyduğunuz o an nasıl hissediyorsanız o şekilde dansa başlamanız sizin için unutulmaz olur, şeklinde olacaktır. Sonuçta bu sizin düğününüz ve düğün dansınız. Sadece sizin tadını çıkartıyor olmanız gerekmez mi?

Peki, bu tecrübeyi edinmiş olarak düğün dansı fikirlerini bizimle paylaşmak isteyen ya da daha farklı fikirlere sahip olan var mı? Kim bilir hiç akla gelmeyen alternatifler ortaya çıkacak belki de ve unutulmazlığı perçinleyecek. Yorum bırakarak oyucularımız karar vermesine yardımcı olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!