Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Birçok kadın kıyafet seçerken olduğu gibi gelinlik modeli seçerken de kendi vücut tiplerini dikkate almayı unutuyor. Başka birinde ya da dergide, katalogda gördüğü modelde ısrar ediyor. Halbuki en güzel gelinlik, vücut tipine göre seçilmiş gelinliktir. Vücut tipinize göre gelinlik modelinizi belirleyerek bu modeller arasından kendinize en çok yakıştırdığınızı seçebilirsiniz. Gelin adayları gelinlik seçerken nelere dikkat etmeli, hangi vücut tipinde hangi model gelinliği tercih etmeli? İşte bu soruların cevapları…

1- Elma Tipi – Vücut Tipine Göre Gelinlik Modeli

Göğüs ve bel ölçülerinin hemen hemen birbirine yakın, kalçanınsa nispeten daha dar olduğu vücut tipine elma tipi ya da oval vücut tipi denir. Vücudun üst kısmı, alt kısmından daha geniştir. Bu vücut tipine sahip olan kadınların göğüsleri büyüktür ve kilo alırken genellikle karın ve bel bölgesinden alırlar. Gelinlik seçerken burada dikkat edilmesi gereken şey, karın bölgesini daha ince gösterip göğüs kısmını ön plana çıkaracak modeller üzerinde yoğunlaşmaktır. Gelinliğin kumaşı mutlaka sert, etek kısmı ise A tipi olmalıdır. Göğüs dekoltesine sahip gelinlikler bu vücut tipindeki gelinlerde güzel duracaktır. Saten ve vücudu saran kumaşlardan, uzun kuyruklardan ve göğsünüzü aşağı çekecek yuvarlak yakalardan uzak durun.

Elma Tipi Gelinlik

2- Armut Tipi – Vücut Tipine Göre Gelinlik Modeli

Omuzların dar, göğüslerin küçük, kalçalarınsa geniş olduğu vücut tipine armut tipi vücut şekli denir. İnce bir bel ise bu vücut tipinin en büyük avantajıdır. Bel kısmı yeterince ince ve kalça da geniş olduğu için bu iki kısmı daha da belirginleştirecek gelinlik modellerinden uzak durmak gerekir. Hatları belirginleştiren ince kumaşlar, sıkı kuşaklar, kalçayı ön plana çıkaran modeller bu vücut tipine uygun değildir. Göğüs kısmını vurgulayan straplez, üzeri hareketli, işli korse ve basenlerden itibaren kabarıklaşan modeller armut tipi vücutlar için en uygun gelinlik modelleridir.

Armut Tipi Gelinlik

3- Atletik Vücut – Vücut Tipine Göre Gelinlik Modeli

Vücudun üst kısmını tamamen sarıp belden aşağı kabarıklaşan klasik gelinlik modelleri, atletik vücut tipi için en uygun gelinlik modelidir. Bu vücut tipinde omuzlar geniş, göğüsler küçük ve kalçalar dardır. Fazla kaslı bölgelerin çok ön plana çıkarmayacak, dümdüz uzanan kalıp gelinlikler de atletik vücut tipine sahip gelinler tarafından tercih edilebilecek gelinlik modelleridir. Oldukça güzel ve ideal bir vücut tipi olan atletik vücut yerinde bir gelinlik seçimiyle hoş bir siluet yaratacaktır.

Atletik Tip

4- Kum Saati – Vücut Tipine Göre Gelinlik Modeli

Her kadının sahip olmak istediği ideal vücut tipidir. Göğüsler iri, bel ince ve kalça geniştir. Omuzlarla basenlerin, göğüslerle kalçaların birbirine yakın ölçülerde olduğu bu vücut tipinde gelinler her türlü modeli özgürce taşıyabilirler. Tavsiye edilen ise orantılı vücut hatlarınızı ön plana çıkaracak denizkızı modelidir.

Kum Saati

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!