Yakut Kolye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakut, elmastan sonra en sert taş olma özelliğine sahip, nadir ve en değerli doğal taşlardan biri. Günümüzde her şeyin olduğu gibi, bu değerli taşların da suni versiyonunu yapmayı başardı insanoğlu. Tüm bunlar, sizi zevklerinizden mahrum bırakmaya yetecek sebepler değil tabii. Peki, satın almak istediğiniz bir yakut kolye var ve siz bu kolyenin imitasyon olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Öncelikle yakutun özelliklerinden bahsedecek olursak; elmastan sonraki en sert taş olması, darbelere de dayanıklı olduğunun en büyük göstergesi. Kırmızı, bordo, eflatun, kırmızı kahve tonuna kadar, geniş renk yelpazesine de sahip yakut taşlar. En kaliteli yakutlar, Tayland’da çıkarılıyor. Bunun yanı sıra, Hindistan, Rusya, Norveç, Pakistan, Afganistan gibi ülkelerde de bu değerli taşa oldukça sık rastlanıyor. Çıkarıldığı bölgelere göre, renk tonları da değişen yakutların en kalitelileri, pırlanta, elmas ve altın üzerine birlikte işleniyor. Bunun yanında, daha düşük kalitedeki yakutlar, sade altın ve gümüş üzerine işlem görüyor. Yani buradan yola çıkarak bile, pırlanta, elmas ile birlikte kullanılan yakutun gerçek yakut olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz.

yakut-kolye-eros-pirlanta

Yakut, suni olup olmadığının anlaşılması en zor taşlardan biri aynı zamanda. Bundan dolayı, yakut kolyenizi, bu işin uzmanı olan kişilere kontrol ettirip kalitesini bu şekilde denetlemenizde yarar var. Sentetik olarak üretilen yakutlar, gerçeğine oldukça yakın özellikler taşıyabiliyor. Aradaki çok ince farkları ise, yalnızca mikroskobik ortamda görmek mümkün diyebiliriz. Çünkü; suni yakut taşlar, gerçeğinde olmayan hava kabarcıkları ve çukurlaşmalara sahip. Bunu çıplak gözle görebilmek de imkansız diyebiliriz. Bundan dolayı, kalite kontrolü tek başınıza yapabileceğiniz bir işlem değil ne yazık ki ve kesin sonuç için mutlaka laboratuvar ortamında yakut kolyenin incelenmesi gerekir. Gerçek ve sentetik yakutu birbirinden ayıran bir diğer özellik de suni yakut ışığı geçirirken, gerçek yakut tam tersi özelliğe sahiptir ve ışığı iletmez, yansıtır. Buna neden olan da, az önce bahsetmiş olduğumuz suni olarak üretilen taşların içinde yer alan, hava kabarcıkları ve çukurlardır aslında.

Yakut kolye satın alırken, taşın renginin canlılığına ve parlaklığına dikkat etmeniz oldukça önemli. İşlem gören yakut taşlarda, insanların beğenisini arttırmak, ürüne daha fazla albeni kazandırmak için, taşın renginin canlılık ve parlaklık özellikleri oldukça yüksek tutuluyor. Size tavsiyemiz, bu yanıltıcı özelliğe aldanmamanız ve almak istediğiniz yakut kolyeyi, profesyonel bir ortamda inceletmeniz. Bu sayede hem siz hem keseniz zarar görmeyeceksiniz hem de yakut kolyenizi gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!