Yatırımlarınız için Şık Bir Öneri: Beştaş Yüzük

Jewelry_Shopping

Göz alıcı güzelliği ile zarafetinize ayrı bir ışıltı katan, tartışmasız tüm bayanların ortak rüyası pırlanta ve elmasın gerçekte aynı taş olduğunu biliyor musunuz? Pırlanta sadece kesimin adıdır ve kesilen taş esasen ham elmastır. Elmas ise elmas kesim şekli ile ortaya çıkar. Hangi kesime sahip olursa olsun, dünyanın bu en sert ve en göz alıcı taşına gerek kullanıcı gerekse yatırımcı olarak sahip olmak pek çoğunuzun hayalidir.

Satın almak istediğiniz pırlantayı kullanımının yanı sıra yatırım amaçlı olarak da görüyorsanız, çok parlak ve göz alıcı olan brillant yuvarlak kesim modelleri düşünmenizi öneririz. Özellikle işçilik maliyeti yönünden kayıplarınızı minimuma indirmek için beştaş yüzük gibi iri pırlantalı takıları tercih etmeniz ilerleyen yıllarda lehinize sonuçlar doğuracak.

Beştaş yüzük almaya karar verdiniz ve bunun geri iadesinde ne kadar kaybınız olacağını merak ediyorsunuz. Bunu takınızı satın aldığınız kişilere mutlaka sorun. Güvenilir bir firmadan satın almadığınız ürüne ve geri iadesi durumunda yüzde kaç oranında kaybınız olacağını açıkça ifade etmeyen firmalara mesafeli durmanızda fayda var. Eğer pırlanta sektörünü cazip buluyor ve yatırımlarınızı bu alana kaydırmak istiyorsanız, o zaman uluslararası piyasalarda her Cuma yayınlanan Rapaport Pırlanta Raporunu dikkatle takip etmeniz gerekecek. Böylece her boy ve her renk taşın fiyatına ayrı ayrı erişme olanağınız olacak.

Bir diğer önemli faktör de satın almaya karar verdiğiniz beştaş yüzüğün üzerindeki pırlanta 0.30 karatın üzerinde ise, uluslararası geçerliliğe sahip bir ürün olup olmadığından mutlak suretle emin olun. Bunun anlamı ürününüzün GIA (Amerika), HRD (Belçika) gibi kabul görmüş gerçek bir laboratuvardan alınan ve uluslararası geçerliliğe sahip olan pırlanta sertifika ile tescillenmiş olmasıdır. Bu belgeye sahip olmayan ürünler ya da sertifikasından emin olmadığınız ürünler ileride size sıkıntılı anlar yaşatabilir.

Pırlanta fiyatını belirleyen en önemli unsur ise 4C denilen özelliklerdir. Bunlar kesim (ancak doğru kesilmiş pırlanta ışıltı ve kıvılcıma sahiptir) ve renk (Kalitesiz pırlantaların renk skalası D-Z arasındadır. Kaliteli ve renksiz pırlantalar D-J aralığındadır), berraklık (berraklık arttıkça kalite artacaktır) ve karat değeridir (boy ve ağırlığa göre biçilen değerdir). Eğer 4C standartlarına uygun, yuvarlak kesim bir beştaş yüzük satın alırsanız uzun yıllar boyunca değerini kaybetmeyecek bir hazinenin de sahibi olmuş olursunuz.

Bazen aynı özellikteki beştaş yüzüğü farklı firmalarda farklı fiyatlara bulma imkanınız olabilir. Bu durum genelde reklam bütçesi, mağazalar zincirine sahip olma gibi farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Elinizde gerçek bir laboratuvardan çıkmış sertifika var ise ucuz fiyatlı olanı almanızda sakınca olmayacaktır. Sonuçta pırlanta aynı pırlanta ve siz yatırım amacı güdüyorsunuz. Aynı ürünü düşük maliyetle edinmek yatırım yapmanın en temel kurallarındandır.

Son olarak eklememiz gerekir ki bu tarz ürünler gerçek mücevher satıcılarında alınmalıdır. Size yol gösterebilecek, detaylı bilgi sağlayacak, marka değerine güveneceğiniz firmalar ile ileride pişmanlık yaşama riskinizi ortadan kalkar.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!