Ev Alma Komşu Al: Yeni Çiftler İçin Ev Kiralama Rehberi

Muhteşem bir düğün töreni için tüm hazırlıkları tamamladınız. Peki ya düğün sonrası? Mesela düğünden sonra oturacağınız ev de hazır mı? Ev kiralama rehberi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Düğün dernek telaşı derken, yaşamın geri kalanında çok daha büyük roller oynayacak kritik noktalar atlanıyor veya erteleniyor. Özellikle kiralık bir evde oturmayı düşünen çiftlerin en sık yaptığı hata, ev işini son günlere bırakmak oluyor. Bu yüzden düğün hazırlıklarıyla birleşen ev telaşı, küçük krizlere dönüşüyor. Bütün bunların önüne geçmek için planlı bir şekilde ilerlemek en önemlisi. Düğününüz bittikten sonra tam rahatlayacağınız sırada başınıza bir de ev sıkıntısı çıkmaması için, iş işten geçmeden önce her şeyden emin olmalısınız. Evliliğinizin ilk günlerinde, başınızı sokacağınız ve içinize sinen bir yuva, geri kalan aile hayatınıza açılan aydınlık bir kapı olabilir. Bu rahatlığı doyasıya yaşayabilmek adına ev kiralamak için uygun zaman aralığının, olabildiğince en erken zaman olduğunu söyleyebiliriz. Belki de ilk tecrübenizi kazanacağınız bu konuda sizlere yardımcı olması adına Yeni Evli Çiftler İçin Ev Kiralama Rehberi” adlı yazımızı hazırladık.

“Ev kiralamak mı satın almak mı” sorusunu atlatan ve ev satın almayı ileriki bir tarihe erteleyen, bütçelerine göre kiralık ev bakmaya başlayan çiftlerimiz bu işin inceliklerine göre hareket etmelidirler. “Peki, bu işin kuralı nedir?” diye merak ettik ve uzmanlarından yeni çiftler için ev kiralarken dikkat etmeleri gereken detayları öğrendik. Hazır mısınız? Başlıyoruz.

Sadece Evinizin İçine Değil, Etrafına da Bakın!

Uzmanlar acemi çiftlerin ev kiralarken en çok hataya düştükleri konunun lokasyona dikkat etmemek olduğunu söylüyor. Özellikle hayallerindeki gibi bir evde oturmak isteyen çiftlerin kiralayacakları evin konumuna dikkat etmeden, en beğendikleri alternatiflere yöneldiklerini de ekliyorlar. Tabii ki düşlediğiniz gibi bir evde oturmak sizin de hakkınız. Ancak balayı bitip yeniden işe başlayacağınızı bir kez daha hatırlatalım. Bu sebeple ev seçiminizi yaparken her şeyden önce iş yerine ve ulaşıma kolay noktalarda bir ev kiralamanız gerektiğini unutmayın.

Sadece iş yerinize değil, sosyal hayatınıza dikkat etmek de öncelikleriniz arasında olmalı. Tutmaya karar verdiğiniz ev, oldukça geniş, çok iyi durumda ve çok uygun fiyatlı olabilir fakat bu özelliklerin hepsinin bir evde buluşma nedeni kötü lokasyon ve şehre olan uzaklık olabilir mi? Bütün arkadaşlarınızı ve ailenizi şehrin öbür ucunda bırakmak uzun vadede size zarar verecektir. Sosyal çevrenizin yanı sıra, ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız alışveriş merkezleri ve herhangi bir dükkandan bile uzak kalabilirsiniz. Tabi ki kafa dinlemek amacı ile daha sakin yerleri seçme amacı olan çiftlerimiz de vardır. Onlar ise sakinlik ve işlevsellik arasında iyi bir denge kurup, hem hayatlarını sessiz yaşayabilecekleri hem de sosyal hayattan kopmayacakları bir yer arayışına girmelidirler. Zira, kendi arabanız da yoksa, bu zorluklar katlanarak artar. Ulaşım evinizden her çıkmak istediğinizde kabusunuz haline dönüşebilir.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi, büyüklerimiz boşuna “Ev alma komşu al” dememişlerdir. Günümüzde her gün giderek kaybettiğimiz komşuluk değerlerinin kıymetini, ancak onlara hala sahip olanlar bilir. Bu yüzden iyi ilişkiler kurmak her zaman faydalı olmuştur. Eğer komşuluk tamamen değerini yitirmiş olsa bile, siz hala komşularınızla belli bir sosyal alan içinde yaşadığınız için, onların hal ve hareketlerinden doğal olarak etkileneceksinizdir. Komşularınızın çöplerini döktükleri yerler, balkondan halı silkelemeleri, uygunsuz saatte altta ve üste yaşayanları düşünmeden ses çıkarmaları gibi sorunlar her halükarda sizi rahatsız edecektir. Bu yüzden seçtiğiniz yerin yapısının size uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekli. Aklınıza yatan bir ev olduğunda, yakın çevrede oturan, birkaç müstakbel komşunuzun kapısı tıklatıp, lokasyon hakkında bilgi almak çok yararlı bilgiler toplamanızı sağlayacaktır.

İyi Bir Ev Sizin İhtiyaçlarınızı En İyi Karşılayandır!

Ev kiralama aşamaları arasında, yer ve komşulardan sonra, en çok ilginin toplandığı, evin kendi özelliklerine sıra gelmektedir. Her ev ilk başta büyüklüğü ile göze çarpar dolayısıyla ferah ve geniş odalı evler herkesin hayalidir. Fakat çok odalı, geniş alanlı, ferah evleri tercih listenizin üst sıralarına yerleşirken bütçenizi de dikkate almalısınız. Yeni evlendiğiniz ve henüz küçük bir aile olduğunuz varsayılırsa, daha makul fiyatlı evlere yönelmeniz, düğün sonrası bütçenizi toplama da rahat etmenizi sağlayacaktır. Tabi ki her ne kadar ev taşımak zor olsa da ilerleyen zamanlarda hayallerinizi süsleyen büyük bir eve geçme hedefinizi koruyabilirsiniz. Geçen sürede ise tecrübe kazanmış, isteklerinizi kesinleştirmiş, ihtiyaçlarınızı anlamış bireyler olarak yeni seçeceğiniz ev konusunda daha iyi kararlar verebilirsiniz. Belki de bir sonraki eviniz olarak, kira yerine kalıcı bir seçimle satılık evlere yönelme şansı yakalarsınız.

Kiralayacağınız evi gündüz saatlerinde görmeyi tercih edin. Bu sayede evin gün ışığı alıp almadığını görebilirsiniz. Ayrıca gündüz gözüyle evin ne durumda olduğunu daha rahat değerlendirebilirsiniz. Eğer varsa tadilat isteyen kısımları görebilir, evin size anlatılanla ne kadar eşleştiğine dikkat edebilirsiniz. Ayrıca karar vermeden önce evin çevresinde küçük bir tur atmayı da unutmayın. Yaşayacağınız çevreyi görüp etrafınızda neler olduğunu bilmekte de fayda var. Etrafında bir insanın zor yürüyeceği bir ev, size bahçeli olarak pazarlanmaya çalışılabilir. Parasını ödeyeceğiniz her şey gibi bu konuda size anlatılan ve sunulan her özelliğe dikkat edip içinize sinmeyen hiçbir şeye tamam dememelisiniz.

Hatta daha önce ev kiralama deneyiminiz olmadıysa güvendiğiniz bir aile büyüğünü de yanınızda götürmeniz gerekebilir. Emlak danışmanına ya da ev sahibine sorduğu soruları duyunca ne kadar haklı olduğumuzu anlayacaksınız. Pazarlama konusunda çok başarılı olan emlak danışmanları, sizi istemediğiniz koşulları kabul etme konusunda yanıltabilir. Bu yüzden tecrübeli, ayakları yere basan birinin size büyük yardımları dokunacaktır. Kendi istekleriniz ve amacınız belli olduğu sürece küçük yardımlar almak konusunda çekinmeniz gereken bir husus yoktur.

Ev Kiralamanın Son Aşamasına Dikkat: Başınız Sonradan Ağrımasın!

Tam da istediğiniz gibi hem bütçenize hem de kriterlerinize uygun bir ev buldunuz. Artık en son aşama, işin resmiyete döküldüğü andır. O halde sıra sözleşme için ev sahibi ile anlaşmaya gelmiş demektir. Ev kiralamak için gerekli belgeler ne varsa hazırlanıp, imza atmaya gidilir. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Sözleşme iyi okunmalı, daha önceden konuşulmamış hiçbir maddeyi içermediği kesin olarak belirlenmelidir. Ödemeniz gereken para kesinlikle belli ve haberiniz olan miktarlarda olmalıdır. Öncelikle ödeyeceğiniz depozito miktarının sözleşmede olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca kira zammı döneminin yazılıp yazılmadığını da teyit edin. Hatta zam dönemlerinin kira artış oranlarını da sözleşmenize mutlaka ekletin. Kira kontratları mutlaka ev sahipleri ile yapılmalı. Bu yüzden sözleşmeye imza atmadan önce kontratın ev sahibi tarafından imzalandığından da emin olun.

Ev kiralama konusunda tecrübeli olan kazanır. Çok ev değiştirenler, bu işin inceliklerini, dikkat edilmesi gereken hususları ve ev sahiplerinin çeşitli oyunlarını çok iyi bilirler. Bu konuda tecrübeleriniz veya sorunlarınız varsa mutlaka yorumlar kısmına uğramalısınız. Bulunduğunuz şehirlerde “ev nereden kiralanır?”, “nelere dikkat etmemiz gerekir?” gibi sorulara cevap verebileceğinizi veya bizim atladığımız konular olduğunu düşünüyorsanız, lütfen ev kiralama aşamasındaki yeni çiftlerimize sizler yol gösterici olun.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!