Yılların Eskitemediği Güzellik: Yakut Kolye

Hindistan’da ‘Değerli Taşların Efendisi’ olarak isimlendirilen yakut, mücevher tutkunlarının favorileri arasında yer alıyor. Yakut ve gökyakut (safir), elmastan sonra dünyadaki en değerli ve en sert taş.

yakut-eros-pirlanta

Geçmişten günümüze modası asla geçmeyen ve göz kamaştıran güzelliğiyle yakut, kırmızının çeşitli tonlarında zengin bir renk yelpazesine sahip. Kur’ân-ı Kerimde ismi geçen inci ve mercanla birlikte üç değerli taştan biri.

Batıda yalnızca asilzadelerin kullanmasına izin verilen ve hanedan üyelerinin kötülüklerden korunmak için taktıkları yakut, birbirinden farklı ve göz alıcı kolye modelleriyle gelinliğinizi süsleyebilir.

yakut-kolye-eros-pirlanta

Yakut Kolye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakut kolye alırken taşın garnet, turmalin, spinel ve pembe kuvars gibi taşlarla karıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Bunun yanı sıra sentetik olarak üretilen yakutlar bulunuyor. Doğal yakutlarda kabarcık ve oyuklar bulunmazken sentetik olarak üretilenlerde bu tip özellikler göze çarpacaktır.

Yakut kolye alırken; renginin yoğunluğuna, canlılığına ve işlem görmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Son olarak yakut kolye alırken 1 karat ve üzeri ağırlığa sahip olanları tercih etmenizi öneririz. Böylece yakutun dokusunu, ışıltısını ve güzelliğini daha iyi hissedebilirsiniz.

yakut-kolye-eros-pirlanta-2

Yakut Kolye Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakut kolye, parfüm, sprey ve makyaj malzemelerine maruz kaldığında parlaklığını kaybedebilir.

Köpüklü su ve diş fırçası ile kolaylıkla temizleyebileceğiniz yakut kolyeyi işlem sonrasında bol su ile durulamalısınız.

Yakut kolyenizi kullanmadığınız sürelerde, diğer mücevher ve takılarınızla temas etmeyecek şekilde saklamanızı öneririz.

yakut-kolye-eros-pirlanta-3

Yakut Kolye Nasıl Kullanılır?

Yakut kolyeleri, kıyafetinizin ayrıntılarına ve tasarımına uygun olarak altın ya da gümüş ile işlenmiş olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca pırlanta, gümüş ve swarovski taşlarla süslenmiş olanları da seçebilirsiniz.

Sahip olduğu yoğun ve dikkat çekici renklerden dolayı yakut kolyeleri beyaz, krem rengi, siyah, gri ve bordo kıyafetlerinizle uyum içinde kullanabilirsiniz.

Yakut kolye kullanırken yoğun desenlere sahip olmayan ve düz kıyafetler tercih etmenizi öneririz.

 

Yakutun Özellikleri

Yakut, tutkuyu, iktidarı, hakimiyeti, başarıyı, bağlılığı, dürüstlüğü, dostluğu, özgüveni, cesareti, iyiliği, özgürlüğü, liderliği ve mutluluğu temsil ediyor. Tüm bunların yanı sıra kan dolaşımını hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak gibi çok sayıda faydası da bulunuyor. Koç, Boğa, Yengeç, Aslan, Akrep, Yay ve Oğlak burcunun taşı olarak da bilinen yakut, astrolojide Güneş’i temsil ediyor.

Gelinliğinizi veya gece kıyafetinizi tamamlayan bir yakut kolye ile büyüleyici bir görünüme sahip olmanın yanı sıra içinizdeki enerjiyi yansıtabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!